تماس با مدیریت تاکسی بیسیم

081-3822-3309

شیر سنگی همدان
مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان 12 متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته ‌است.
تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است، زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل کشف شده و درحال حاضر در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود.
این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته‌است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد، به معنی دروازه شیر، نامیده‌اند.
در سال 319ه. ق نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند، دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت  یکی از آنها را به ری منتقل نماید، ولی چون موفق نشد، پنجه‌های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود.
مجسمه آسیب دیده تا سال 1328 هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد.
در تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی مورد اختلاف است، ولی از نحوه حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی  چنین بر می‌آید که به اشکانیان مربوط باشد، اما برخی نیز معتقدند که این اثر از یادگارهای هنری مادها می‌باشد.

 

این مجسمه که ظاهرا از دوره اشکانیان باقی مانده، همراه قرینه دیگرش بر دروازه شهر همدان نصب گردیده بود. در حمله دیلمیان و تصرف شهر همدان، دروازه شهر تخریب شد، اما شیرهای سنگی آن باقی ماند.

مجسمه شیر سنگی از یادمان‌ های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته‌ است. تپه‌ ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی از آن محل کشف شده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌ شود. این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته‌ است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نامیده‌ اند.

در سال ۳۱۹ هجری قمری نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه‌ های یکی از شیرها را شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد. در عصر اسلامی، این شیر را محافظی برای شهر و طلسمی برد بیماری تلقی می کرده‌ اند. جویندگان گنج آن را شکسته‌ اند و برجستگی بینی آن بر اثر بوسه‌ های زنان جویای همسر صاف شده است.

این اثر در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ و به شماره ۹۳ در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده‌ است.

تاریخ ساخت

تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی مورد اختلاف است ولی از نحوه کنده‌کاری تندیس و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و نیز کشف تابوت دوره اشکانی از شان محل چنین بر می‌آید که این تندیس به اشکانیان مربوط باشد، اما این اثر از یادگارهای هنری سلوکی/اشکانی می‌باشد. احتمال دارد که اسکندر آن را به افتخار سردارش هفایستیون که در اکباتان مرد، ساخته باشد.

 

آدرس شرکت

درباره ما

تاکسي بيسيم همدان در سال 1381 به پيشنهاد جناب آقاي جعفر عرب زاده درون سازمان تاکسيراني با شماره 133 به عنوان شرکت خصوصي  آغاز فعاليت نمود ( تحت نظارت سازمان تاکسيراني همدان ) سپس شماره آن توسط مخابرات استان به 1833 تغيير داده شد و از آن پس با اين نام در قلب مردم شهر همدان جاي خود را باز کرد و مورد اقبال عمومي قرار گرفت تاکسي بيسيم همدان با تجربه 15 ساله در زمينه سفرهاي درون و برون شهري امن ترين راه براي جابجايي مي باشد .

بیشتر...

تماس با ما

آدرس : ایران،همدان، بلوار ولایت ساختمان 1833 طبقه 3 واحد 2

آدرس ایمیل :  taxi1833hamedan@gmail.com

شماره تماس : 3309−3822−081

 http://www.tb1833.ir/download/Passenger.apk

Truck

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

Storage

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

1833